KISALFÖLD TÁNCMŰHELY - GYŐR    

Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Adó 1 %-ának felajánlása

Győri Népművészeti Egyesület

19104755-1-08

 
Cikkek
 
Hasznos olvasni valók
 
HASZNOS oldalak néptáncosoknak !
 
Naptár, események
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
KAPCSOLAT
 
A magyar nép táji-történeti tagolódása
A magyar nép táji-történeti tagolódása : A magyar nép táji-történeti tagolódása - Erdély 2.

A magyar nép táji-történeti tagolódása - Erdély 2.

  2012.02.19. 17:36

ERDŐALJA: Kistáj a Kolozsvártól keletre. Hat magyar-román vegyesfaluból áll, amelyből Györgyfalva és Kolozs a jelentősebbek.

ERDŐHÁT: A Béga és a Maros folyók közötti dombvidék. A központjai Temesvár és Lippa. A középkori magyar lakosság a török hódoltság alatt elpusztult vagy elmenekült. A mai magyar lakói a 19. században költöztek be Szeged vidékéről és a Dél-Tiszántúlról. A terület magyar-román-német vegyes lakosságú.

 


 

ERDŐALJA: Kistáj a Kolozsvártól keletre. Hat magyar-román vegyesfaluból áll, amelyből Györgyfalva és Kolozs a jelentősebbek.

 

ERDŐHÁT: A Béga és a Maros folyók közötti dombvidék. A központjai Temesvár és Lippa. A középkori magyar lakosság a török hódoltság alatt elpusztult vagy elmenekült. A mai magyar lakói a 19. században költöztek be Szeged vidékéről és a Dél-Tiszántúlról. A terület magyar-román-német vegyes lakosságú.

 

ERDŐHÁT : Dombvidék a romániai Hunyad megyében, a Ruszka Polyána hegység keleti lejtőjén. A lakosság túlnyomóan román. A magyar lakosság apró szórványokban él.

 

ERDŐHÁT : A Fekete- és a Fehér-Körös közén és partján elterülő sík vidék. A honfoglalás óta magyarok által lakott. A 16-17. században a terület elnevezése Körösköz volt. A török hódoltság alatt a magyar lakosság nagy része elpusztult vagy elmenekült. Az erdők és a mocsarak védelmében néhány kontinuus község is fennmaradt, mint Erdőhegy, Vadász, Nagyzerind, Tamáshida, Borosjenő, Nagyszalonta stb… Vásáros központjai Gyula, Nagyszalonta, és Borosjenő. A terület Romániához került.

 

ERDŐVIDÉK: Székelyek által lakott vidék, a Hargita délnyugati lejtőjén. Az 1876 előtti közigazgatási beosztásban Udvarhelyszékhez és Háromszékhez tartozott. Nevezetes helységei Barót, Köpec, Nagyajta és Vargyas.

 

ÉRMELLÉK: A Berettyó és az Ér folyók közötti sík és dombvidék. Mintegy 30-35 részben vagy egészen magyarlakta községgel, mint pld. Margitta, Érmihályfalva, Székelyhíd és Bihardiószeg. A terület az Árpádkor óta magyarok által lakott, nagymúltú történeti borvidék. A románok a 16. Században jelennek meg a területen. Trianon után Romániához csatolták.

 

GYERGYÓ: A Maros folyó a Keleti Kárpátok és a Görgényi havasok által közrefogott felső medencéje. A központja Gyergyószentmiklós. Erdély a magyarság által legkésőbb, a 12-13. században megtelepült területe. Gyergyószék néven Csíkszékhez tartozott. A terület lakói székelyek. A kisszámú román lakosság a 18. századi földesúri betelepítés.

 

GYIMESI CSÁNGÓK: A Tatros folyó völgyében a Gyimesi-szorosban élő magyarok elnevezése. A három község Gyimesfelsőlok, Gyimesközéplok és Gyimesbükk szétszórt házcsoportokban helyezkedik el. A terület eredetileg 5 szomszédos csíki székely község tulajdona volt, amelyet a 17. századtól legelőbérletként kezdtek el benépesíteni. A Gyimesi-szoros lakossága nagyobb része csíki székelyekből, kisebb része moldvai magyarokból és románokból származik. A csekély termőföld miatt, a lakosság fő foglalkozása havasi állattenyésztés és fakitermelés. A elzárt helyzetük miatt a gyimesi csángók népi kultúrája a székely paraszti műveltség archaikus vonásait őrizte meg.

 

HÁROMSZÉK: Az egykori székely székek egyike. Önálló tájegység, amely a Székelyföld déli-délkeleti sarkában fekszik. A katolikusok által lakott északi részét tréfásan Szentföldnek nevezik. Közigazgatási és vásáros központjai Sepsiszentgyörgy és Kézdivásárhely. A székelyek a 13. században telepedtek le a térségben. Korábban bolgárszláv népcsoportok és nem székely magyarok laktak a területen. A székelyek a későbbi Szászorbó, Szászsebes, és Szászkézd vidékéről költöztek a Háromszék területére. A három szék: az Orbai, a Sepsi, és a Kézdi szék a 16. században egyesült Háromszék néven. 1876-ban Háromszék néven vármegyévé alakult és magába olvasztotta a korábbi Felső-Fehér megyéhez tatozó területek községeit is.

 

HÁTSZEG-VIDÉK: Dél-erdélyi hegyi medence tájneve, az egykori Hunyad megyében, Hátszeg városa környékén. A magyar lakosság a 10-11. században települt meg a vidéken, de a 15-17. század háborúi miatt, számuk erősen megfogyatkozott.

 

HEGYALJA-Aradi Hegyalja: Kistáj és történeti borvidék Arad megyében, a Hegyes-Drócsa hegység nyugati oldalán. A Máriaradna és Pankota között húzódó községek határa. A magyar lakosság a honfoglalás korában telepedett le a tájon. A 16-17. században a török háborúk idején, a magyar lakosság elpusztult vagy északabbra menekült. Ma a területen románokkal vegyes magyar lakosság él. Magyarok nagyobb számban Máriaradnán, Gyorokon, Világoson, és Pankotán laknak.

 

HEGYALJA-Erdélyi Hegyalja: Nagyenyed és Gyulafehérvár környéke. Történeti borvidék. A magyarság a 10. században települt meg a vidéken. A Maros jobb partján nagyobb számú bolgárszláv élt, akik elmagyarosodtak. A 12. században Krakó, Magyarigen és Nagyenyed településekre szászok költöztek be, akik nem tartoztak a szászok közjogi egységébe és a 16-17. századra elveszítették a nyelvüket. A 13. században a tatárjárás miatt megritkult lakosság

És ekkor jelentek meg az első románok a területen. A 15-18. Századi háborúk és parasztfelkelések miatt a lakosság erősen megfogyatkozott. Magyarok ma elsősorban a Maros bal-partján élnek. A terület nevezetes községe Vajasd, amelyet Bethlen Gábor 1617-ben a töröknek átadott Lippáról eljött magyaroknak adományozott hajdúszabadsággal együtt, és 1764-1848 között a katonai határőrvidékhez tartozott.

 

HÉTFALU: (németül-Siebendörfen, románul-Sapte sate) A Barcaság délkeleti része, Brassótól keletre fekvő hét település együttes elnevezése. A Brassóhoz közelebb eső négy falu (Türkös, Bácsfalu, Csernátfalu és Hosszúfalu) mára teljesen összeépült és Szecsele néven várost alkot. A távolabbi háromfalu (Tatrang, Zajzon és Pürkerec) különálló települések maradtak. A terület népessége többségében magyar, kisebb részben román. A magyarokat a szomszédos székelyek hétfalusi csángónak nevezik.

 

HÉTFALUSI CSÁNGÓK: A Brassótól keletre fekvő Hétfalu magyar lakossága. Saját magukat magyaroknak nevezik. A szomszédos székelyek hívják őket csángóknak a sajátos nyelvjárásuk és a szokásaik miatt. Ugyanígy nevezik a többi barcasági magyar falu (Apáca, Krizba és Barcaújfalu), valamint a távolabbi Halmágy és Székelyzsombor lakóit. A hétfalusi csángók valószínűleg a 11. században a Barcaságban letelepült besenyő és magyar határőrök leszármazottai. Az eredetileg gyér népesség a kora Árpád-korban a dél-erdélyi székelyekből gyarapodott és az alaprétege a 12. század vége-13. század eleje időszakban alakult ki. Hétfalu eredetileg királyi birtok volt és a 14-15. században kezdték el egyes részeit eladományozni. II. László a területet Brassó városának adta zálogba.

Mivel a központi királyi hatalom összeomlott, nem történt meg a visszaváltás. Brassó minden ellenkezés dacára jobbágysorba süllyesztette az egykori szabadalmas jogállású, határőrző Hétfalu lakosságát. A szász uralom társadalmi, gazdasági és egyházi elnyomatás volt, ami jellegzetes nyomokat hagyott a terület kultúrájában, ilyen volt például az evangélikus vallás felvétele. A hétfalusiak rendelkezésére kevés föld állt, ezért a szomszédos szász községekben vállaltak munkát, és fakitermeléssel és fuvarozással is foglalkoztak. A 19. Század második felében a vasutak megépülése után Hétfalu román és magyar lakossága nagy számban vándorolt ki Romániába. Bukarestben a városi személyfuvarozást az 1930-as évekig javarészt a hétfalusiak látták el.

 

HOMORÓD MENTE: Kistáj a Hargitából eredő Nagy- és Kis-Homoród patakok völgyében, az egykori Udvarhelyszék déli részén. Vásáros központjai Oklánd és Homoródszentmárton.

 

HÓSTÁTIAK: Kolozsvár keleti, északkeleti és nyugati külvárosainak mezőgazdasággla és kertészettel foglalkozó magyar lakosságának az elnevezése. A nevüket a külvárosok ,,hóstát” elnevezése után kapták. Kolozsvár középkori városfalain kívül estek a hóstátok. A várárok közelében tartozéktelepülések vagy önálló falvak alakultak ki, akiknek a lakossága szőlő-és földműveléssel, marhatenyésztéssel és fuvarozással foglalkozott. A hóstátiak ősei a 16-17. századi háborúk elől menekültek Kolozsvár védelmébe, illetve vonzotta őket a város, ahol a terményeiket eladhatták.

A hóstátiak Erdély különböző részeiről származnak. Vannak köztük, székelyek, kalotaszegiek, szilágyságiak, Szamos menti és mezőségi magyarok, sőt hajdúk is.

A 18-19. században folyamatosan gyarapodtak újabb bevándorlókkal és sajátos, a városi piachoz alkalmazkodó paraszti kultúrát alakítottak ki. A városrészenként szerveződött szokásaik, közösségi életük, népi öltözékük az 1950-es évekig fennmaradt. Dés és Torda paraszti lakossága is hasonló eredetű.

 

KALOTASZEG: Történeti néprajzi Erdélyben, Kolozsvártól nyugatra. A gyaliu-járai út mentén fekvő, népi kultúrájában hasonló néhány községgel együtt 40 egészben vagy részben magyarlakta református falu tartozik a Kalotaszeghez. Két római katolikusok által lakott falva is van, Jegenye és Bács. Vásáros központja Bánnffyhunyad. A Kalotaszeg három jól elhatárolható területre oszlik: A havasok alatti Felszegre, az Almás-patak melletti Alszegre és a Kolozsvár közelében levő Nádasmentére. Erdély legkorábban magyarok által lakott tájai közé tartozik. A betelepülés nyugati irányból a Sebes-Körös völgyén keresztül történt.

A 16. század előtt a Nagyvárad melletti Kiskalota és a Sebes-Körös bihari völgyében húzódó Középkalota alkották a hajdani egységes Kalota-vidéket. 10-12. században az Alszeg és a Felszeg Bihar vármegyéhez tartozott és a váradi püspökség kalotaszegi főesperességét alkotta. Mivel fontos hadiút mellett feküdt a lakók sokat szenvedtek a háborúk miatt. A parasztság elsősorban földművelésből élt, de a rosszul termő földek miatt, régóta foglalkozott fakitermeléssel, marhatenyésztéssel és háziiparral. Kalotaszegen igen gazdag népművészet fejlődött ki (építkezés, viselet, hímzések, faragás).

 

KÁSZON: Hegyi medence Kézdivásárhelytől északra a Csíki-havasokban, a Kászon-patak völgyében. A terület székely lakói a 12. században telepedtek le és a terület Kászonszék néven előbb önálló székely szék, majd a 15. századtól Csíkszék fiúszéke volt. A lakói elsősorban havasi gazdálkodással és fakitermeléssel foglalkoztak. Kászont, öt község alkotja: Kászonaltíz, Kászonfeltíz, Kászonjakabfalva, Kászonimpér és Kászonújfalu. A hely periférikus fekvése és elzárt helyzete miatt a székely népművészet hagyományos formái itt maradtak fenn a legtovább.

 

KERESZTESMEZŐ: Az Aranyos folyó fátlan lapálya Tordától délre. Az erdélyi fejedelemségek idején az országgyűlésre összesereglő rendek táborhelye volt. A Keresztesmező elnevezés eredete ismeretlen.

 

KIRÁLYFÖLD: Vagy Szászföld. A Nagyküküllő és az Olt közének tájneve Erdélyben. Az elnevezés a terület kora Árpád-kori jogállásának az emlékét őrzi. A ritkán lakott Dél-Erdély a 13. századig összefüggő királyi birtok volt, ahol az erdélyi szászok első csoportjai kaptak hűbéres birtokokat. Később itt alakultak ki a szász székek. A magyar lakosság kisszámú és szórványokban él.

 

KÜKÜLLŐ MENTE: A Kis-Küküllő völgyének a torkolattól a Székelyföld határáig húzódó szakaszának vidéke. Az egyik részét Bethlenszentmiklós, Küküllővár, Dicsőszentmárton, és Balavásár központokkal és vásáros helyekkel, valamint majd 40 magyarlakta faluval, Vízmelléknek nevezik. Az egykor Alsó-Fehér megye területére eső, a Maros és a Kis-Küküllő között fekvő mintegy 15 falunak hasonló néprajzi sajátosságai vannak. A területet a magyarság 10-11. században népesítette be. A 16-17. század háborúi alaposan megtizedelték a lakosságot. A Küküllő mente ma vegyes magyar és román népességű.

 

MAROSSZÉK: Önálló tájegység. A régi székely székek egyike, amelynek a székhelye Marosvásárhely volt. A magyarság a 10-11. Században települt meg a területen. A románok csak a középkor folyamán jelentek meg a terület Mezőség felé eső szélein és a Nyárád torkolatának a környékén. Jellegzetes kistájai a Sóvidék, a Nyárádmente és az ún. Murokország.

 

MEZŐSÉG: Vagy Erdélyi Mezőség. A Kis-és a Nagy-Szamos, a Sajó, a Maros és az Aranyos közötti dombvidék Erdély közepén. A Mezőség területén mintegy 300 magyar, román, és szász község található. Vásáros helyei: Nagysármás, Mócs, Búza, Uzdiszentpéter és Mezőbánd. Jellegzetes magyarlakta helysége Szék, amely jelentős sóbányái miatt, már a 13-18. században kiváltságolt mezőváros volt. A magyarság a 10-11. században telepedett le a területen.

A középkorban sűrűn lakott magyarlakta vidék volt, de a 16-17. század háborúiban a lakosság erősen megfogyatkozott. A románok ekkor kezdetek el nagyobb számban beköltözni. Jellegzetes vidéke a Beszterce környéki Sajó mente nyolc magyarlakta faluja. A Szászrégentől északra fekvő hat magyar falut Felső-Maros mentének nevezik. A mezőségi magyarok szigetszerűen, szétszóródva élnek a román falvak közé ékelődve. Ennek következtében a népi kultúrájuk Erdély legarchaikusabb magyar paraszti műveltsége. Ugyanakkor intenzív kölcsönhatásban élnek a környező románokkal is.

MUROKORSZÁG: Az alsó Nyárád-mente néhány hagyományosan zöldségtermesztő falujának az összefoglaló elnevezése: Lukafalva, Dózsa György, Illencfalva, Lőrincfalva, Mezőteremi és Káposztásszentmiklós. Az Murokország elnevezés a 19. század közepén született, de a Nyárád-mente termékeny öntéstalaján virágzó intenzív zöldségtermesztés már a 16-17. századtól jelentős jövedelemkiegészítő foglalkozása volt a vidék lakosságának, akik nemcsak Marosvásárhelyre, hanem a távolabbi erdélyi városokba is rendszeresen szállítottak szekereken zöldségféléket. A Murokország elnevezés az egyik főtermény tájnévi alakját foglalja magába(murok=répa).

 

NYÁRÁD MENTE: Az egykori Marosszékhez tartozó székelyek lakta vidék a Nyárád folyó és az abba ömlő patakok völgyében. A vásáros központja és Marosszéknek egy ideig a székhelye is Nyárádszereda. A Nyárádszeredától keletre eső vidéket a Bekecstető miatt Bekecsaljának is nevezik. A Nyárád felső völgyében fekvő katolikus falvakat nevezik Szentföldnek. A Nyárád torkolatának közelében fekvő intenzív paraszti zöldségtermeléssel foglalkozó néhány községet nevezik Murokországnak.

 

NYIKÓ MENTE: A Hargita fennsíkjának a nyugat pereméről induló és a Székelykeresztúrnál a Nagy-Küküllőbe torkolló Nyikó patak völgye. Nevezetes községei Szentlélek, Farkaslaka és Kobátfalva.

 

SÓVIDÉK: Kistáj a Székelyföldön, a Kisküküllő és a Korond patak völgyében. Az elnevezését a sóbányáiról kapta. Sóvárad, Szováta, Parajd, Alsó- és Felsősófalva, Korond és Atyha községek tartoznak ide.

 

SZAMOS MENTE: A Kis- és Nagyszamos melléke az erdélyi Mezőség nyugati szélén. Két külön részből áll: A Nagy-Szamos mente a Retteg és Bethlen környéki, és a Kis-Szamos mente a Dés, Szamosújvár és Kolozsvár környéki magyarlakta községeket foglalja magába. A Szamos mentén a 10-11. században települt meg a magyarság. A szászok a 12. században, a románok a 15-17. században jelentek meg szórványokban a vidéken. A 16-17. századi háborúk elsősorban a magyar lakosságot tizedelték meg és így a terület etnikai összetétele jelentősen megváltozott. A Szamos mente ma magyar-román vegyes lakosságú. A terület korábban Belső-Szolnok és Doboka, majd Szolnok-Doboka megyékhez tartozott.

 
A TÁNCMŰHELYRŐL :
 
HÍREK
 
KÉPTÁR
 
VIDEOTÁR
 
Egyéb VIDEÓK
 
Adó 1 %-ának felajánlása : Győri Népművészeti Egyesület 19104755-1-08 .................................... Adó 1 %-ának felajánlása : Győri Népművészeti Egyesület 19104755-1-08
 

Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!