KISALFÖLD TÁNCMŰHELY - GYŐR    

Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Adó 1 %-ának felajánlása

Győri Népművészeti Egyesület

19104755-1-08

 
Cikkek
 
Hasznos olvasni valók
 
HASZNOS oldalak néptáncosoknak !
 
Naptár, események
2024. Május
HKSCPSV
29
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
KAPCSOLAT
 
A magyar nép táji-történeti tagolódása
A magyar nép táji-történeti tagolódása : A magyar nép táji-történeti tagolódása - Erdély 1.

A magyar nép táji-történeti tagolódása - Erdély 1.

  2012.02.19. 17:37

 

ERDÉLY :

ARANYOSSZÉK: Kistáj Nyugat-Erdélyben az Aranyos folyó közelében. 1264-71 között V. István a Maros-Aranyos szegletébe, az elpusztult tordai királyi várbirtok területére telepítette a kézdi székelyek 22 faluját. A terület 1876-ig önálló közigazgatási egység. Bár a kiváltságaik azonosak voltak, de a terület a Székelyföldtől távol esett, így attól eltérően fejlődött. A 16-18. század folyamán a magyar lakosság erősen megfogyatkozott. Ma a terület románokkal és magyarokkal vegyesen lakott. A terület vásáros központja, a korábbi székhelye Felvinc.

 


 

ERDÉLY :

 

ARANYOSSZÉK: Kistáj Nyugat-Erdélyben az Aranyos folyó közelében. 1264-71 között V. István a Maros-Aranyos szegletébe, az elpusztult tordai királyi várbirtok területére telepítette a kézdi székelyek 22 faluját. A terület 1876-ig önálló közigazgatási egység. Bár a kiváltságaik azonosak voltak, de a terület a Székelyföldtől távol esett, így attól eltérően fejlődött. A 16-18. század folyamán a magyar lakosság erősen megfogyatkozott. Ma a terület románokkal és magyarokkal vegyesen lakott. A terület vásáros központja, a korábbi székhelye Felvinc.

 

BARCASÁG: vagy Barca. Hegyi medence az Olt déli kanyarulata és a dél-erdélyi havasok között. Sokáig gyepü terület maradt a gyakori kun-besenyő betörések miatt. A 11. Század folyamán bolgár-szláv népelemek éltek ott, akik mellé telepedtek a magyar határőrök akik a Havaselvére vezető szorosokat őrizték. Ők alkották a barcasági magyarság magját. A barcasági magyarok többségükben Brassóban és az ún. Hétfalu, illetve Barcaújfalu, Krizba, Apáca, Hídvég, Árpatak és Erősd községekben élnek. A Barcaság kezdetben az erdélyi Fehér megyéhez tartozott. A barcasági szászok a 13. század elején a királytól kapták adományként a földjüket ahol 13 községet és a terület központját Brassót felépítették. A területet 1211-1224 között a Német Lovagrend uralta, amelyet azonban az önállósulási törekvései miatt a király (II Endre)elűzött. A Barcaságban a románok a 13. században jelennek meg.

 

BORSA VÖLGYE: A Kolozsvártól északra eső Borsa-patak és mellékvizeinek mente. A terület Erdély legkorábban magyarlakta vidékei közé tartozik. Ma nagyobbrészt románok kisebb részt magyarok által lakott. Vásáros központja Kolozsborsa és Páncélcseh. Magyarlakta falvai Kide, Válaszút, Bádok, Csomafája.

 

CSÁNGÓK: A székelyektől különvált népcsoportok összefoglaló neve. Az elnevezés valószínűleg egy már nem használt ,,elvándorol-elszakad” jelentésű ige származéka. A moldvai magyarokat nevezik elsősorban csángóknak. A Csíkból a közeli Tatros folyó völgyébe költözött magyarokat nevezik gyimesi csángóknak. A Barssó melleti Hétfaluban élő magyarokat, valamint a barcasági magyar falvak lakóit nevezik hétfalusi csángóknak. A bukovinai és a közülük kiszakadt aldunai székelyeket is gyakran nevezik tévesen csángóknak. A csángó elnevezés általában gúnynévnek számít. A csángók magukra nem használják, hanem a környezetükben vagy távolabb élő székelyek nevezik így őket. Kivéve a szintén bukovinai eredetű dévai csángók, akik nem érzik sértőnek a megnevezést. A Dunántúl német falvaiba telepített csehszlovákiai magyarokat és az alföldről odatelepült agrárproletárokat is nevezték olykor csángóknak, mert ott, a csángó elnevezés az ,,idegen-telepes” jelentést vette fel.

 

CSÍK: vagy Csíkszék. Az Olt felső medencéje, a Keleti-Kárpátok és a Hargita között. A magyarság csak a 13. században telepedett meg az addig teljesen lakatlan területen. A terület viszonylag békésen és egységesen fejlődött ezért a túlnépesedett lakosság nagy számban vándorolt ki Moldvába. A Csíik-medence földrajzilag is jól elkülöníthető Alcsíkra és Felcsíkra. Az Alcsík egyik völgye a Lok flaui némileg önálló községcsoportot alkotnak. A terület központja Csíkszereda több faluból növekedett kisvárossá. A terület 1876-ig önálló székely közigazgatási egység volt. Ezután önálló megyévé alakult, amihez hozzátartozott még Gyergyó és Kászon valamint Gyimes. A lakosság túlnyomórészt római katolikus. A fő megélhetés a szűkös földművelés mellett, havasi állattartás , fafeldolgozás és az erdélyi és a moldvai mezőgazdasági idénymunka volt.

 

DÉL-ERDÉLY: Történeti nagytáj. Erdély a Maros és a Nagyküküllő vonalától délre és a Székelyföldtől nyugatra eső területe. A területen túlnyomórészt románok és kisebb számban szászok élnek. A magyarok nagyobb arányban Hunyadban, a Barcaságban, illetve kisebb számban szórványokban élnek. A Székelyföld nyugati határa közelében élő községek lakói szászmagyaroknak mondják magukat. A dél-erdélyi magyarok Árpád-kori eredetűek. A 15-17. században a háborúk miatt nagyarányú volt a lakosság pusztulása és ezt követően erős volt az asszimiláció. A magyarság a később elsősorban a városokba (Nagyszeben, Brassó, Segesvár, Medgyes) és a kialakuló iparvidékekre költözött be nagyobb számban.

 

DÉVAI CSÁNGÓK: A Hunyad megyébe települt bukovinai székelyek elnevezése. 1888-92 között és 1910-ben Dévára, 1892-ben Vajdahunyadra, 1910-ben Csernakeresztúrra, és Sztrigyszentgyörgyre mintegy 2000 székely telepes költözött Bukovinából. A települések mellett külön ,,csángótelepeket” alkottak. Sokáig földműveléssel foglalkoztak, majd a vajdahunyadi iparvidék üzemeiben dolgoztak bejáró ingázókként. A hosszú ideig tartó nyelvi elszigeteltségük miatt a népi kultúrájuk és a nyelvjárásuk sok archaikus vonást őrzött meg.

 

ERDÉLY: Erdélyország vagy Erdélység. (románul:Ardel vagy Transilvania, németül:Siebenbürgen) Nagy kietrejedésű földrajzi-történeti táj a Kárpát-medence délkeleti részén. A honfoglalás idején gyér bolgár-szláv lakosság élt a területen. A magyarok a 10. században az Alföldről kiindulva, a Szamos, a Sebes-Körös és a Maros völgyein bevonulva szállták meg a területet. Erdély magyar elnevezése a központi magyar tájszemléletet tükrözi, ,,erdőn túli” területet jelentve-Erdőelve. A mai román elnevezés előzménye a középkori magyarországi latinságból származik-Transsylvania.

A 11. században a Szamos, a Sebes-Körös és a Maros völgyei és a Mezőség már összefüggő magyarlakta területek voltak. A keleti és déli határvidékeken ekkor még gyakoriak voltak a kun és besenyő támadások, amelyek ellen védőgyepüt alkottak. A 13. századra a magyarság fokozatosan benépesítette Erdély hegyi medencéit és termékeny folyóvölgyeit. A magyarság a bükk-és fenyőerdők övezetéig települt, sőt Székelyföldön a fenyőerdők övébe is betelepült. A Maros folyótól délre eső ritkán lakott területekre a 12-13. században a magyar királyok szász németeket telepítettek le. Erdély különböző pontjaira a 11-13. század folyamán besenyők és kunok is megtelepültek, akik a kis lélekszámuk miatt gyorsan beolvadtak a magyarságba.

A 12-13. században jelennek meg a románok Erdélyben. Először a magashegyi tájakon, a Bihar hegységben, az Érc-hegységben, Hunyad megyében és a Fogarasi havasokban telepedtek meg, majd a 14-17. században, dél felől sűrű rajokban érkezve mindenütt megjelentek. A 13-14. században kialakult, majd a 15. században megszilárdult Erdély rendi szerkezete, amely a magyar vármegyék, a székely székek, és a szász székek szövetségéből állt fenn négy évszázadon át (1437-1848). 1541 után a középkori Magyarország három részre szakadása után Erdély 150 évig önálló fejedelemségként létezett, amely a magyar fejedelmek kormányzata alatt, laza hűbéri függésben élt az oszmán török birodalommal.

A török és a Habsburg között egyensúlyozó Erdély gyakran keveredett pusztító háborúkba, amelyek elsősorban a folyóvölgyekben és az alacsonyabb területeken élő magyarokat és szászokat sújtották. A kipusztult lakosság helységeibe románok költöztek be. Különösen az 1591-1606 közötti tizenötéves háborúban és II: Rákóczi György lengyelországi hadjáratát megtorló török-tatár háborúkban fogyatkozott meg a népesség. A török visszaszorítása után 1690-ben a Habsburg kormányzat nem csatolta vissza Erdélyt Magyarországhoz, hanem fejedelemségként, illetve nagyfejedelemségként külön kormányozták. A magyar reformkor törekvései között, az első helyen szerepelt Magyarország és Erdély uniója. Az erdélyi országgyűlés 1848-ben kimondta az egyesülést, de az új birodalmi alkotmány értelmében 1849-67 között ismét külön kormányozták Bécsből.

1876-ban megszüntették az addigi közigazgatási beosztását és a székekből vármegyéket szerveztek. 1918-ban a románok és 1919-ben a szászok is kimondták Erdély elszakadását Magyarországtól. A trianoni békediktátum mint többségében román lakta területet Erdélyt Romániának ítélte és jóval a történeti határokon túl az Alföld szélén húzták meg az új államhatárt. Ennek következtében a köznyelvi szóhasználat az egész Romániához tartozó területre kezdte el használni az Erdély jelzőt. 1940-44 között Észak-Erdély és Székelyföld ismét Magyarországhoz tartozott, de a párizsi békediktátum megint Romániának ítélte. Erdély magyar lakossága elsősorban Székelyföldön, az Észak-erdélyi városokban, Kalotaszegen, a Barcaságban, a Maros, a Szamos és a Kis-Küküllő völgyében , valamint Mezőségen él. 

 
A TÁNCMŰHELYRŐL :
 
HÍREK
 
KÉPTÁR
 
VIDEOTÁR
 
Egyéb VIDEÓK
 
Adó 1 %-ának felajánlása : Győri Népművészeti Egyesület 19104755-1-08 .................................... Adó 1 %-ának felajánlása : Győri Népművészeti Egyesület 19104755-1-08
 

Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!